Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Май 23, 2024 11:21 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Имате ли желание да летите с лебедка?
ДА, ще опитам. 71%  71%  [ 15 ]
Зависи от това колко ще струва. 29%  29%  [ 6 ]
НЕ, защото мисля, че е опасно. 0%  0%  [ 0 ]
Общо гласове : 21
Автор Съобщение
 Заглавие: ПЪРВИ ПОЛЕТ С ЛЕБЕДКА В БЪЛГАРИЯ
МнениеПубликувано на: Вто Май 04, 2004 11:55 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
На 2 май бе проведен първият полет с парапланер с помощта на лебедка в България. Мястото на изпитанието бе стадиона в с.Ветрен (Бургаско). Точно в 20:00 тест-пилотът Галин Байкушев с парапланер Airea Tension, теглен от лебедката, успя да се издигне на 12 метра височина, след което се отцепи и кацна нормално. Единствено ограниченият терен не позволи издигането на по-голяма височина. Затова ние от бургаския клуб ще проведем още тестове на поляна с дължина около километър. Очаквайте скоро снимки и видеоматериал от този първи опит на нашата интернет страница http://web.hit.bg/mistral . Ако имате въпроси, пишете ни на електронната поща mistral@all.bg или ги задавайте във форума.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 04, 2004 3:03 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 3:48 pm
Мнения: 111
Zdraveite burgazlii.neiskam da vi razo4arovam,no tova izob6to ne e parviat polet 4rez lebetka v Bulgaria,no tova mislia 4e niama goliamo zna4enie.
Jelaia vi uspeh


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 05, 2004 6:40 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2300
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Няколко човека са летели с лебедка в България, но техните опити са били просто за пробата, докато бургазлии (и най-вече Галин Байкушев) се опитват да го правят систематизирано и безопасно. Радвам се на ентусиазма ви и ви пожелавам успех. Когато лебедката е в състояние да издигне на 200-400 метра ми се обадете и аз също ще се включа в навъртането на километри :D
Мисля че разработката на лебедката ще е полезна и за други равнинни пилоти - Плевен, Видин, Шумен, Варна, Хасково ...

Парапланеристи от всички страни - помагайте си :wink:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 06, 2004 6:33 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 3:48 pm
Мнения: 111
A za6to pak Shumen i Varna?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 06, 2004 10:08 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 14, 2004 12:49 pm
Мнения: 19
Местоположение: Бургас
Здравейте на всички в този форум :D
Аз имах удоволствието да усетя полета с пасивната лебедка (която е застопорена за земята) и бях много изненадан от лекотата с която полетях...макар и само на 12 метра от земата. :oops:
Извинявам се за закъснелия отзвук, но мойте нет доставчици ми доставят повече вируси отколко нет :shock: ... Това е друга тема...

Та за опитите в Бургас... След като стигнахме до етапите с опитите всички пара-маняци от бургас се изнесохме в с.Ветрен, където ни бе и ремонтаната база. Само три зрънца се отцепиха и запрашиха за Шумен - няма да ги споменавам, но шименци и варналии ги знаят кои са :lol: На 01.05.2004г. изтървахме времето...вятъра се усили и до късно вечерта не стихна, но ние доработвахме детайли по лебедката. На 02.05.2004г. вече ентусиазирани излязохме на стартова позиция на стадиона в с.Ветрен - без ония три зрънца дето отидоха в Шумен, а летяха на Албена - за ужас на варненци :lol: А нас дето ни тресеше предстаровата треска и докато намотавахме въжето на макарата - вятъра пак ни изненада и то "отзад"- усили се. Дето се казва провал по всички линии. Нервите на някои пара-маняци не издържаха и седнахме на бира и люти размисли в селската кръчма, а нас в това много ни бива. :roll:
Към 19:30 ч същия ден вятъра взе да стихва и аз пощурях, но бяхме останали само трима /Весо Шишков, Никола .... и аз/ крайно недостачна бройка хора "за сейра", но ръкавицата бе хвърлена. Установихме се на стадиона... и вързахме един парашут "ПараФойл" с тежест за въжето и дадохме тяга на лебедката.
Ужас :shock: надутият парашут с тежеста непомръдва, камо ли да литне. След като разбрахме къде е проблема ... отстранихме го и УРА :idea: парашута тръгна и полетя - за малко. На около 1 метър от земята въжето се скъса :( за наш пореден УЖАС. Аз се ядосах защото тази идея, ми бе дадена от един парашутист, а аз самия бях против нея. Но всички от клуба я удобриха като по-безопасна - явно съм им ценен. Скритият проблем, бе в съпротивлението на "ПараФойла" което е голямо и в последстие открихме дефект във въжето.
Така ... след като видях грозната гледка, аз бях меко казано разярен, дето се казва нищо не ме свърташе на земята. ЗА ТОВА ГРАБНАХ ПАРАПЛАНЕРА СИ "TENSION", ОТЦЕПКАТА /собствено производство, теоретично проектирана, но практически неизползвана/ ЗАЦЕПИХ СЕ ЗА ЛЕБЕДКАТА И ПО СТАНЦИЯТА КАЗАХ НА ОПЕАТОРА ДА ЗАПОЧНЕ ОТБРОЯВАНЕТО. ТОЙ МИ ОТКАЗА ЗАЩОТО МУ ТРЯБВАЛО ЧОВЕК КОИТО ДА НАПРАВЛЯВА ВЪЖЕТО КЪМ МАКАРАТА...КАЗАХ МУ ДА НАМЕРИ БЪРЗО РЕШЕНИЕ НА ПРОБЛЕМА И ДА МЕ ВДИГА. ПРОБЛЕМА БЕ РЕШЕН ОТ ЕДНО ДЕТЕ, КОЕТО С ЕДНА КУКА НАПРАВЛЯВАШЕ ВЪЖЕТО - НЕДОСТИГАХА ХОРА. ТАКА НАЙ-СЕТНЕ УСЕТИХ ОПЪН ОТПРЕД И С ПРАВ СТАРТ ВДИГНАХ БЕЗ ПРОБЛЕМ КРИЛОТО, ПОСЛЕДВАХА ДВЕ КРАЧКИ И БЯХ ВЪВ ВЪЗДУХА. Крилото се държеше невероятно добре... дори убрах леко управленията, подадох леко команди в ляво и дясно - всичко бе перфектно, крилото ме слушаше. Последва рязко отпускане в карабинерите и разбрах, че оператора на лебедката ме е отрязал....Постигнаме 7м височина, стабилно излитане и издигане с 0,8 м/с :D все пак 1 опит.
Вторият опит премина без проблеми, дори реших да изпробвам отцепката, като с целия си акъл пуснах управленията свободно и в момента когато реших да се отцепя ме удари лек порив, който ми върна крилото назад. Аз разбира се точно тогава се отцепих по закона на мърфи, но всичко мина без проблеми. Само оператора се уплаши да не би пак да се скъса въжето, но уплахата му бързо премина. С втория опит постигнахме 12м и 1,4 м/с качване....без никави проблени.
Сега се подготвяме за по-сериозното изпитание - с 1000м въже на каква височина можем да се издигнем и с каква скорост. Старта като местност е избран, времето като прогноза ни удовлетворява за 07-10.05 само оператора на лебедката да се оправи :?: и може би ще ... Това после ще разпрявяме

P.S: Ако някой е летял някъде с пасивна лебедка /в България или извън нея/ ще се радвам да обсъдя с него няколко важни въпроса. Поне до сега аз не знам в BG накой да е лятял на пасивна....за активна знам, но хората като че ли нямат добри спомени.
Е до скоро.... :D " и ако нема продължение....кофти " :(


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: ;)
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 30, 2007 8:23 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 19, 2007 8:13 pm
Мнения: 23
Освен Бургазлии все още ли никой не е летял с лебедка в бг? Ако някой е летял нека сподели


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: sda
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 30, 2007 8:27 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
samo rakiq razvaliq 4ara pomiq ........imam 4 poleta na dinami4na ot lodka iiiiiii mi e dosta4no gubi se 4ara ,.,,.. kupeti si moto delti i mar6 ot toq forum... tova e za svobodno letene A NE za Napraaaneeeee znam ioti4 4e me mrazi66 ... rakiqq

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 01, 2007 1:46 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Виктор от Варна отдавна има лебедка. SIV курсовете ги правят с нея.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов