Leonardo | ФОТО
Дата и час: Нед Юни 09, 2024 7:38 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Оцеляване - Техники и Материaли.
МнениеПубликувано на: Вто Мар 22, 2011 10:48 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 7:30 pm
Мнения: 283
Местоположение: Ботевград
Име: Иван Ценов
още за жичния трион, напътствия за успешна употреба
http://forum.xenos-bushcraft.com/viewtopic.php?id=69

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат. Редрик Шухарт
http://www.redmine.org


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Оцеляване - Техники и Материaли.
МнениеПубликувано на: Вто Мар 22, 2011 10:58 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1184
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Газова писалка - струва между 10 и 20 лева - може да изстрелва стандартни сигнални ракети чрез ловни капси, газови и шумови патрони. Голяма колкото мутирал химикал с приставка за ракети, незначително лека. Продават се в оръжейните магазини (или поне се продаваха сега незнам, но мисля че все още ги има). Напълно законни - няма нужда от разрешителни или каквото и да е - напълно достъпни консумативи - 10 ракети стрват между 5 и 10 лева. Капсите са някакви стотинки. Също така добри за самоотбрана чрез газови патрони - само да не ви я вземат евентуалните нападатели че да не се надишате вие с газ :)
Алтернативата са ключодържателите "оса" - работят на същият принцип просто са малко по скъпи заради това че могат да зареждат 2 патрона.

Аз имам писалка от доста време и все се каня да я сложа в сбруята, но може би вече наистина трябва да го направя.
Ракетите могат да се ползват и за запалване на огън. Желателно е да се съхраняват на сухо - флакончетата от "Упсарин" или витамини могат да съберат до към 7 ракети и предостатъчно капси.

Аз също си нося градинарски трион и досега е свалял не един човек от дърветата! Този жичния обаче изглежда страхотен. :)

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Оцеляване - Техники и Материaли.
МнениеПубликувано на: Вто Мар 22, 2011 11:05 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 3:02 pm
Мнения: 81
Местоположение: Алпите
Име: Ивайло Митев
@Skyhiker

Мерси! :D

И имам пак един въпрос. Ако се скъса някоя от вървите на крилото не могат ли да се заменят като за начало с тези плетени рибарски конци дето ги има по всички риболовни магазини? Не са и скъпи и може спокойно човек да вземе 10-тина метра та дори и повече. Аз си бях взел такъв за други цели струваше 0,15 €/м и издържаше 80 кг дебелината мисля да беше 0,8 мм. Този които си купих беше Кевлар(арамид), но има и от Динеема(полиетилен).

п.,
Ивайло.

_________________
Крило: 777 - Rook2 S - Lilac....................................XContest - Ivko
Сбруя: Woody Valley GТО Light - S......................... Страницата на Клуба ни.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Оцеляване - Техники и Материaли.
МнениеПубликувано на: Вто Мар 22, 2011 11:55 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
@Viper_Weasel, Добра идея, освен това може да се окаже полезно при среща с дивите животни, те обикновено се плашат от силни шумове.
На мен ми се е случвало няколко пъти да преминавам покрай мечи и вълчи стъпки, превантивно си носех пиратки и гърмях по някоя от време на време.
Веднъж мисля че извадих голям късмет, качих се до старта над Дупница, беше ранна пролет и горе имаше доста сняг, разпънах набързо и излетях.
Миг след това глутница от около 20 кучета изскоччиха исзад близката скала, където се бяха скрили от вятъра.
Наличието на толкова много кучета на това място силно ме изненада, но като се има впредвид че това е място за свободна паша на коне на самоиздръжка, вероятно кучетата са ги придружавали.
По принцип не ме е страх от кучета, но 20 изгладнели и премръзнали песа могат да направят чудеса, та едно такова средство за вдигане на шум би било полезно в случая.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Оцеляване - Техники и Материaли.
МнениеПубликувано на: Вто Мар 22, 2011 11:59 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
@ Ивко.
Не знам точно за какъв конец става въпрос, нека някой който е в час да каже!
Иначе изглежда полезно, стига да отговаря като характеристики.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Оцеляване - Техники и Материaли.
МнениеПубликувано на: Сря Мар 23, 2011 1:32 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1184
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Писалка
Ракети

Предполагам могат да се намерят и по-евтино. Не намирам информация за "Оси" обаче, може и да ги няма вече защото бяха започнали да ги преправят за да стрелят с малокалибрени бойни патрони. Както и да е няма да се стреляме я :) - писалката върши идеална работа за сигнализация.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Оцеляване - Техники и Материaли.
МнениеПубликувано на: Сря Мар 23, 2011 9:17 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 8:49 pm
Мнения: 24
Местоположение: обратната страна на луната
Всичко горе изброено е правилно що се отнася до нещата от първа необходимост.Бих добавил наличието на няколко таблетки сух спирт.Може да се използва за разпалване когато дървата са мокри а когато дърва изобщо отсъстват както в случая с Камен за топене на сняг.Човек може да издържи без храна седмици но без вода няколко дни а яденето на сняг само в най краен случай и по много малко иначе риска от хипотермия рязко нараства...За пречистване на вода за пиене има няколко вида таблетки като алтернатива няколко капки йод в литър вода чака се петнадесет минути и се пие отвратителна на вкус но вече безвредна същия йод може да послужи и при почистване на рани.Алтернатива калиев перманганат няколко кристалчета за бледорозов цвят на водата чака се четвърт час и може да се пие в по голяма концентрация за промивка на рани...Разбира се може и просто да се преварява ако има огън и канче или просто празна консервена кутия...Не е за подценяване и инвестицията в хубави обувки модели всякакви аз например използвам Grispi има ги в магазин Алпи в София еднакво добри в лято и зима последно на връх Ботев тази зима ми беше конфортно с тях при минус осемнадесет...За използване на газова писалка за сигнализиране има поне десетина вида ракети с такава съм стрелял в пещерна зала висока 60 метра цялата се осветява...На същия сайт с писалките има и едно устройство мини бодигард също може да стреля с газови патрони и ракети на едната страна има халка опъва се така се взвежда ударника и се пуска.Когато нощувам на изчанчени места като каньона Южен джендем например имам три такива...Използват се като система за ранно предупреждение при нощуване когато човек е най беззащитен.Прави се по следния начин.Връзват се отпред с канап преди да се завинтят заредени с халостен или газов патрон връвта се връзва за дърво или колче за халката се връзва връв от типа използван за шиене целта е да се къса лесно и се опъва над пътеката или на местата за евентуални постъпи към лагера на височина 15-20 сантиметра над земята.Когато нещо живо човек или животно се спъне връвта се опъва и взвежда халката в задно положение след това се къса халката се освобождава и ударника взривява патрона звука е по силен от пиратка и сам по себе си е достатъчен да прогони всичко може би дори и мечка.Най малкото спящия или спящите вече са нащтрек и вкарват патрон в патронника...Има по ловнорибарските и готови пиратки които се задействат с опъване на въженце при тях само се снажда тяхното с метър и половина два канап и се минира периметъра...Освен това добре е преди лягане да се направи обиколка около лагера и да се уринира по малко на места това в животинския свят е знак за маркиране на територия и може да отблъсне хищтниците...Хубаво нещо е и магнезиевата факла може да се сигнализира с нея а и дава такъв внушителен пламък че успешно може да се използва за самозащита...Та по тази тема за по четири пет лева в оръжейните магазини има пиратки с размер на шашка динамит също много добър вариант за отпъждане на диви зверове.Но все пак да не забравяме че ние сме тези които им се натрапваме.Те са си у дома в пустошта и за тях ние сме нарушителите.Хубаво е след такава среща и двете страни да се разделят без кръвопролитие...

_________________
Градиент Аспен синьо бял....


Последна промяна rados_2009 на Нед Мар 27, 2011 6:15 pm, променена общо 8 пъти

Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Оцеляване - Техники и Материaли.
МнениеПубликувано на: Сря Мар 23, 2011 10:11 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Даниел спомена в една от точките за Spot Satellite Messenger.
Устройството не е евтино, и изисква и годишен абонамент. Но на фона на една пълна екипировка за парапланеризъм не е и невъзможно скъпо. На цената на радиостанция или евтина камера се връзва. А е безценно за места, където няма покритие на ГСМ.


http://international.findmespot.com/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Оцеляване - Техники и Материaли.
МнениеПубликувано на: Сря Мар 23, 2011 10:23 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
При първото си летене в Сопот в сбруята си взех 15 метра статик, осмица и трион. Винаги, макар че не съм пушач имам две запалки.

Сбруята може да се използва за катерачна седалка като към нея с двата карабинера се закачи осмицата и като се прехвърля въжето двойно на няколко етапа може да се слезе и от най-високото дърво(дървета). Преди това може да се осигуриш с въжето към ствола за да си откачиш и крилото, което напъхано в торбата лесно ще слезе надолу. Много добра работа върши въже с диаметър 8мм статик и малка осмица. Въжето и осмицата няма да надхвърлят 35-40 лв. На мен не ми трябва осмица защото ми стигат и двата карабинера от сбруята, така че ми стига и само въжето.
В ловно-рибарските магазини има пръчки които при разклащане дават доста силна светлина. Ползват се от пещерняците. Хартия за 00 може да свърши работа по предназначение, но и да си запалите по-лесно огън. След като се запали огъня трябват само шепа-две мокри листа и ето ви пушек за чудо и приказ който ще се забележи от 100 километра.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Оцеляване - Техники и Материaли.
МнениеПубликувано на: Сря Мар 23, 2011 10:33 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Яну 02, 2009 8:49 pm
Мнения: 24
Местоположение: обратната страна на луната
За разпалване на огън има един много прост способ прочетох го за пръв път в романите на Джек Лондон за арктика.А именно брезова кора тежи грамове лесно се съхнява гори дори и мокра заради етеричните масла с мазен жълт пламък...Осветителните пръчки са добри за аварийния комплект наистина светят пет-шест часа но едно диодно фенерче на "Сигма"за велосипед на цена около двадесет лева свети петдесет-шестесет часа на десет-петнадесет метра и после още поне десет часа на четири-пет метра докато угасне.

_________________
Градиент Аспен синьо бял....


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Оцеляване - Техники и Материaли.
МнениеПубликувано на: Съб Мар 26, 2011 11:43 am 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 1:00 pm
Мнения: 79
Местоположение: Стралджа(Я-л)
Име: ПетърПетров
В зависимост от условията, техниките и материалите малко се различват.

Ако пилота е способен да се придвижва, в България не знам къде трябва да се намира за да не може да се добере до населено място за ден-два.

Но при отдалечаване на 5-6 дни пешком, нещата се усложняват. Особено през зимата или ако е студено.

Гледам че на новата ми радиостанция батерията пада за около 24 часа. Мисля си дали си заслужава едно сгъваемо слънчево зарядно.
Като това напр. Но това означава да се мъкне и зарядното. Аз съм си взел едно слънчво зарядно с 2600mA батерия с най-различни накрайници за телефони + USB. Но не става за радиостанция.
Другото, което ми идва наум е фенерче с "врътка" (динамо). Аз имам нещо подобно, но и с радио и със слънчев панел.

Аз подреждам "необходимостите" така: (по важност)
-нож
-огън (запалително ср-во). Сухия спирт е супер идея.
-"топло" одеало - тънко фолио
- светлина. челника е супер нещо
- канцентрирана храна (или ядки)
-сигнално ср-во - ракети (да се внимава за пожар). Също супер идея.

- мед. материали
- въже
- батерии или зарядно за станции и телефони

_________________
Gin Bolero-3 (М: 85-105кг) лети около Ванкувър, Канада
harness - ADVANCE SUCCESS M
GPS: Garmin GPSMAP® 60CSx.
Радио "Wouxun KG-UVD1P 136-174 400-480 MHz + USB + Speaker mic".
--аз съм 60 кг /176см
Ailes de K Trilair (1989) [в движение] - на тавана. Редакция - разрушен 2012г.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Оцеляване - Техники и Материaли.
МнениеПубликувано на: Съб Мар 26, 2011 3:12 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1983
Име: Даниел Димов
Прави ми впечатление, че почти всички мнения до тук дават приоритет на индивидуалните спасителни средства пред комуникационните средства. Явно масовото мислене, все още е, че човек трябва да разчита основно на себе си и че страничната помощ е опция, която не е толкова важна. Първото твърдение е абсолютно вярно! Човек трябва да може да разчита на себе си, трябва да е подготвен и като знания и като умения/опит и технически (с екипировка, оборудване)! Но аз се учудвам защо се омаловажава помощта на обществените организации (армия, полиция, ГЗ) и/или "къмюнити" помощта (приятели, колеги по хоби и т.н.)! Според мен първото (да можеш да разчиташ на себе си) е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО като крайна мярка, а второто (да разчиташ на странична помощ) е ПРИОРИТЕТНО и ако то не се случи чак тогава започваш да се спасяваш сам...

Нека да развием един хипотетичен сценарий на случая с Камен, при който той има радио и навсякъде в Похара се раздават картончета (формат визитка) с написани всички честоти, които се използват в района:

След падането Камен се обажда по радиото и казва нещо от сорта на "Скъсах върви и паднах. Намирам се на координати xxxxxx yyyyy. Добре съм, мога да ходя и ще тръгна нагоре да намеря хубаво място за излитане. Нека Сергей (примерно) да излети с мотоделтата и да ми донесе крилото на Сунай (примерно)!" Чувайки тази информация, хората долу се задействат, опаковат крилото в нещо здраво, вързват му едно изтеглящо парашутче за един къс фал и го качват на делтата. Пилота излита с вкарана точка в GPS-а, долита до мястото и след един-два опознавателни захода хвърля крилото така че да падне на безопасно място. Камен изважда крилото, разпъва, закача се, излита и си каца благополучно долу. При тази хипотетична ситуация има следните загуби: $100 за радиостанция, евентуално още няколко долара за батерии, $100 за гориво за Сергей, един или два дни неработене на Камен докато му минат натъртванията - значи загуба още няколко стотин долара.

Съпоставката с вече случилата се ситуация по отношение на загубите е страшна: едно крило, една сбруя, един фотоапарат, $3000 за издирване, $1500 за транспорта с хеликоптера, $1000 за дарения към спасителите, измръзване на краката, над 3 седмици неработене, нерви на много хора...

Както се видя от случката - парапланеристката общност може да работи заедно, може да реагира бързо и адекватно, но при условие, че знае за това! Когато никой не знае какво става - няма как да реагира. Много ми се иска от анализа на тази случка всеки да стигне до извода, че е много по-лесно, по-бързо и по-евтино да се работи в екип отколкото всеки да се спасява по единично! Много ми се иска всички ние да сме отговорни пред хората на които някой ден може да се наложи да разчитаме! Ние трябва да сме отговорни и пред хората, които зависят от нас - това са най-вече децата (който има), но и роднините, колегите и т.н. Нека комуникационните средства да станат задължителна част от екипировката! Нека не се ограничаваме само с един канал за комуникация - два е много по-добре, а три е идеално! Нека не пестим пари от спасителни средства - те са от категорията "по-добре да го имаш и да не ти трябва отколкото да го нямаш и да ти трябва"! Нека всички да мислят парапланеризма за екстремен спорт, но само ние да си знаем колко е сигурен той за нас!


Върнете се в началото
  Профил    +16 / -0 
 
 Заглавие: Re: Оцеляване - Техники и Материaли.
МнениеПубликувано на: Нед Мар 27, 2011 1:55 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 1:00 pm
Мнения: 79
Местоположение: Стралджа(Я-л)
Име: ПетърПетров
Благодаря за намесата DVD!
Не мога да не се съглася.

_________________
Gin Bolero-3 (М: 85-105кг) лети около Ванкувър, Канада
harness - ADVANCE SUCCESS M
GPS: Garmin GPSMAP® 60CSx.
Радио "Wouxun KG-UVD1P 136-174 400-480 MHz + USB + Speaker mic".
--аз съм 60 кг /176см
Ailes de K Trilair (1989) [в движение] - на тавана. Редакция - разрушен 2012г.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Оцеляване - Техники и Материaли.
МнениеПубликувано на: Пон Мар 28, 2011 2:52 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 06, 2010 3:13 pm
Мнения: 19
Местоположение: Пловдив / Бургас
Малко известен, но много съдържателен сайт за оцеляване (умения, пособия, навигация, разчитане на терена, технически средства и т.н.).
http://www.survivaliq.com/

Едит: Абсолютно съм съгласен с @DVD ...

_________________
Edel Confidence 1-2
The Wonder Bra


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Оцеляване - Техники и Материaли.
МнениеПубликувано на: Чет Апр 14, 2011 8:42 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Окт 19, 2010 8:16 pm
Мнения: 14
Да да до тук всичко написано ми хареса и е така до някаква степен .Но според мен колкото и неща за оцеляване да носете със себеси ако несте малко от малко запознат със оцеляването си си жив зел дал :lol: . Но ако имаш поне малко от малко на идея какво трябва да направиш в даден момен и малко импровизация ,човек и с почти никаква екипировка може да се измъкне от ситуация . Непознавам Камен но той е жив пример за това ,как човек може да се измъкне от сигурна смърт. Така че умната и с акъл и да не си надценяваме възможностете , защото всеки си вика щом някой си е оцелял защо и аз данемога и т.н. Що се отнася за клипчетата в началото на темата как да си вържеш важето и как да се спуснеш от дъкво и т.н са. Много полезни браво он това дето го направи с премятането на въжето пот крака и после през рамо се надяван
неси се опитъл да правиш дюлфер :D нали . Поздрави


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов