Leonardo | ФОТО
Дата и час: Сря Юни 05, 2024 4:42 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Тополица - 09.03.2008
МнениеПубликувано на: Пон Мар 10, 2008 7:32 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Вчера беше един от най-невероятните и запомнящи се полети в живота ми.
Още на 8-ми вечерта Симо от Варна ми каза, че по прогнози на НОАА го дават да е много яко на Мадара за днес. Сутринта направих сондаж и за Тополица и се оказа, че и при нас ще бъде супер времето. Около Бургас вече имаше яки конгестуси. Към 12:30 се изнесохме бая народ на тополишкия старт. На старта яки кумулуси, слънчево, вятър термичен от ЗЮЗ до Ю. За излитане се приготвяхме аз, Таско, Кольо-Меча, Ухото, Полицая, Иво, Одисей и Анелия. Пред старта се оказа кораво, като Меча направи серия от каскади с пропадане –8м/с. Иво и Венци тръгнаха на изток, Одисей и Анелия кръжаха на 200м над старта. Последни се приготвихме за излитане аз и Галин. Издебнах момент когато беше чело и излетях... с +5м/с нагоре :-) след което сеизнесох напреде. Полицая излетя след мене. Понабрахме стотина метра над старта, изядох един 40-так. Тръгнах на изток. Зад Карагеоргиево се заиграх с разни слаби термики, като продължавах да летя към г.Айтос. Преди вилната зона бях на около 350м над терена и се насочих към един склон където имаше дежурка. Захапах 2-ката и започнах да се изнасям на ИСИ. Близо до мене беше Одисей и се надявах да се включи и той и заедно да продължим, но както разбрах после му е станало лошо от въртенето и решил да каца. Вече бях близо до пътя за Шумен на 1200м. Термиките бяха много мазни и спокойни до 6,5м/с. Беше голяма красота. Летях към Слънчев бряг и се кефих, че март месец пусна такива условия. Въртях и вече наближавах базата, която бе на 1800м. Изведнъж качването се усили и докато се усетя влязох в облака. Вътре качваше с 4м/с. И се надявах скоро да изляза над него. На 2500 качването започна да се усилва и на моменти стигаше до 10м/с. Усетих че скоро няма да има небе и трябваше да изчезвам от бялата стая. Започна да става страшно. За секунди качвах по 100м...2600, 2700, 2800, 2900, 3000м. Така можеше да се вдигна до 4-5км височина. Крилото, връвите, сбруята и аз целия се облединихме. Замръзнаха ми десните клепачи и неможех да си отворя дясното око. Беше към –10 градуса, но добрата екипировка си каза думата – нито грам студ не усещах. На 3100м започнах да правя спирала. Налагаше се на моменти да стигам до –15м/с за да снижавам. Сменях посоките на въртене. Взе ми се здравето от тези спирали. Боляха ме ръцете. По едно време започна да ми става малко лошо и започнах да си поемам въздух по-дълбоко. Днес се счупих от въртене – както нагоре, така и надолу. Лека полека започнах да снижавам. Излязох ли от спиралата, моментално започвах да катеря с +6м/с. След десетина минути борба , на 2200м се появи земята! Бях излязъл на 2-3км от мястото на влизане в облака. Започнах пак спирала. И стана супер красиво. Огромни парчета лед по няколко метра се откъснаха от връвите и крилото и полетяха надолу, а аз снижавах край тях :-). Малко след това направих и първия си САТ без да искам :-). Получи се много яко. На 1200м си избрах една поляна до с.Лясково и продължих надолу. Облакът престана да дърпа чак като снижих на 300м над терена. Тогава вече почнах с малко уинг-оувъри. Бях много изморен и ми се спеше страшно. Долу беше почти безветрие. Колко сладки бяха първите стъпки след кацането! Обадих се на Таско къде съм се приземил и легнах да спа на поляната. Малко след това облакът започна да се разпада, като се оказа, че е бил хубав конгестус. Накрая дойдоха и ме прибраха Одисей и Анелия. Наядохме се подобаващо в кръчмата на Айтос и потеглихме към Бургас :-) .

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 10, 2008 3:55 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 8:18 am
Мнения: 153
Местоположение: Варна
Име: Радослав Савов
Е няма ли да кажеш каква е тая екипировка дето държи топло при -10?

_________________
Седењето го зголемува задникот
------------------------------
Радослав Савов


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 10, 2008 6:23 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
djubaca написа:
Цитат:
Е няма ли да кажеш каква е тая екипировка дето държи топло при -10?


Собствено производство :lol: :lol: :lol:


Имаш предвид домашна, двойно препечена ли? :lol:

Сериозно: Браво Красьо - явно вече влизаш в клуба ГЗ (Произнася се ГъЗъ и значи "Гърмяни Зайци" :wink: )

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 10, 2008 9:33 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Първо, на тази височина не бях кой знае колко време :wink: . Второ, търпя на студ :wink: . Трето, най-вече не ми беше студено... щот въобще не мислех за студа в тази ситуация :D .
Сериозно: гащеризона на Swing ви го препоръчвам :wink:

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 10, 2008 9:37 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Наистина много екстремно изживяване,Красьо,

мисля си дали не е било по добро решение, да хванеш една посока
и да излезеш отстрани на облака ,от колкото да въртиш спирали във вдигането
при нас конгестосите не бяха по високи от 1500 -1800 м,може би си бил почти във върхът на облака и си се мъчил да го пробиеш целия
а като излезеш отстрани си е спокойствие и кеф

но +10 ,обледенен ,в чернилката си е бая стряскащо :shock:
е поне е имало и акро :D


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: PO POLELA DE
МнениеПубликувано на: Пон Мар 10, 2008 10:39 pm 
Da vi pripomnia, 4e ot CUMULUS CONGESTUR se razviva CUMULUS NIMBUS.
I kogato si zasmukan v CONGESTUS - ima goliam shans da izlezesh v ledena buza i mnogo malko jiv!
Priznazite za CONGESTUS sa podobni na tesi na CB.
Tozi forum se 4ete ot piloti i na4inaeshti - prepora4vam da ne opisvate tezi "geroistva" tuk. Zashtoto edin hubav CONGESTUSEN den v Italia predi godini 15 pilota vliazoha v edin oblak - 1/3 gi pogrebaha!
Az ne iskam da se hvalia s moite si obla4ni postijenia, no mnogo otdavna ne vlizam v oblazi - nau4ih se da 4eta nebeto i izbiagvam da sam neorientiran v bialoto.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 10, 2008 10:48 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
Аз лично мисля, че описването на подобни случки помагат на трезво мислещите да са по-подготвени като наближат базата и да са подготвени какво да очакват и правилно да оценят ситуацията.

Незнам също дали съм прав, но доста хора подценяват опасността от влизане в облак или още по-лошо от това когато са под облака да се окажат в ситуация в която не могат да избягат.

За радост аз последните 5 години не си спомням случай в България за пилот който не е успял да се измъкне. Поправете ме ако греша.

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: OBLACHNI PRIKAZKI
МнениеПубликувано на: Пон Мар 10, 2008 11:58 pm 
I za trezvo i za netrezvo misleshtite e vajno da ozeniavat denia predi da izletiat. Ako i dvata vida letiashti vijdat, 4e deniat e CONGESTUSen - kakva taktika shte izberat? Da letiat ili ne letiat? I kato izletiat kakvo da praviat, 4e da ne sa zasmukani? I kak ot vazduha se ozeniava oblaka? Haide razprikazvaite se - kakvo razbirate kato gledate nebeto?
I kolko ste smeli i kolko predpazlivi?
I zashto?
Diskusia da stane - za da se ponau4im ot opita i na drugi. Che to merazite sa ni edni i sashti, nali?


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 11, 2008 12:10 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
BONCHO написа:
Наистина много екстремно изживяване,Красьо,
мисля си дали не е било по добро решение, да хванеш една посока
и да излезеш отстрани на облака ,от колкото да въртиш спирали във вдигането
при нас конгестосите не бяха по високи от 1500 -1800 м,може би си бил почти във върхът на облака и си се мъчил да го пробиеш целия
а като излезеш отстрани си е спокойствие и кеф

След като кацнах, видях че чернилката от облаци имаше диаметър към 20км (просто нямаше накъде да бягам, освен надолу), а височината на конгестусите над Стара планина достигаше може би до 3-4км. Имаше моменти на изваляване, разпадане на облаците, после пак засенчвания и то все около склоновете.
Цитат:
но +10 ,обледенен ,в чернилката си е бая стряскащо :shock:
е поне е имало и акро :D

Черно беше само под базата, вътре стана всичко бяло :-)

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 11, 2008 12:16 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
ами аз лично първата представа за деня си я правя още предния ден като погледна сондажа на ноаа,за разлика от често лъжовните им метеограми,сондажа им до сега винаги е бил точен ,и показва с точност до 100м ,на колко ще е базата,на колко ще има изотермичен или инверсионен слой,до колко ще растат облаците ит.н.
после от сутринта почвам да оглеждам небето през 10м .и гледам как се развиват кумулусите ,
ако има условия за развитие на конгестоси по високи от около 3000м ,или не дай си боже ЦБта -никакво излитане
ако се чуват гърмежи също

и т.н.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 11, 2008 12:26 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Красьо написа:
Черно беше само под базата, вътре стана всичко бяло :-)

щом е било бяло това дали не е признак че си бил близо около края на облака,ако си бил навътре би трябвало да е тъмно ,предполагам

другото което се стих е че трябва да се надблюдава облака към който въртиш термика ,в какъв стадий на развитие е ,и за времето което ще си под него колко още може да се развие


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 11, 2008 12:49 am 
Trudno e da ozenish kolko navisoko se razviva oblaka, pod koito vartish. Niakakva ideia za ploshtta mojesh da dobiesh ot siankata mu. Skorostta na ka4vane moje da ti dade niakakva idea i ako se uveli4ava i e nad 4-5 m/s - na men mi svetva 4ervenata lampi4ka. I se oglejdam kato G Z (Garmian Zaek) kolko e 4erna dolnata mu 4ast i za kolko barzo moga da se iznesa do kraia na oblaka v zavisimost kolko mi ostava do bazata. Obiknoveno oglejdam sasednite oblazi, kogato vliaza v termikata na po-nisko, za da ozenia kak se razvivat vav viso4ina. Moiat veroiatno ima podobno razvitie, no mi e nad glavata i moga samo da gadaia.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: ds
МнениеПубликувано на: Вто Мар 11, 2008 1:17 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
Krasio vani po nikoe vremevu4e6e kato 4e li nqkoi mu se karal i go e bil tai 4e Krasio moderatore pet raki i 4lenstvo v сb-team hiaihaihih :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: ds
МнениеПубликувано на: Вто Мар 11, 2008 9:53 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 02, 2006 9:24 pm
Мнения: 26
Местоположение: Shumen
THE KITE написа:
Krasio vani po nikoe vremevu4e6e kato 4e li nqkoi mu se karal i go e bil tai 4e Krasio moderatore pet raki i 4lenstvo v сb-team hiaihaihih :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Е не мооа да го прочета те тва :? hiaihaihih :roll:

_________________
www.shumen-xc.org Striking Hand
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов